Windows - troszeczke historii



Chyba nie znam osoby, której nazwa systemu windows była by obca. Tak w skrócie nazywamy rodzinę systemów stworzonych przez firmę Microsoft. Wersji systemu jest wiele. W zasadzie to raz na dwa lata mamy do czynienia z nową wersją systemu. A jak to wyglądało kiedyś?


DOS, Windows 1.x, Windows 2.x

Poprzednikiem "okien" był system DOS. Praca głównie w wierszu poleceń, brak GUI i ikon które moglibyśmy klikać. Graficzne środowisko pracy Microsoft stworzył dopiero w odpowiedzi na rosnącą popularność komputerów Macintosh, które takie środowisko posiadały. Za pierwszy pełnoprawny system okienkowy uważa się Windows 3.1x. Niewiele osób jednak wie, że przed wersją 3.1x była wersje Windows 1.x oraz Windows 2.x. Były to 16 bitowe nakładki graficzne na system DOS. Piewsza wersja systemu, która trafiła do sprzedaży 20 listopada 1985 miała numer 1.01. Krążą plotki, że wersja 1.0 zawierała poważny błąd przez co nie trafiła do sprzedaży. Microsoft zaprzecza temu faktowi mówiąc, że wersja 1.0 była wersją pokazową na targach Comdex w 1983.

Dwa lata później w dniu 1 listopada 1987 pojawiła się druga wersja windows'a. Obydwa systemy charakteryzowały się własnym systemem plików wykonywalnych oraz własnymi sterownikami dla podzespołów i peryferiów. Nakładki umożliwiały także jednoczesne uruchamianie wielu aplikacji oraz uruchamianie aplikacji o rozmiarach przekraczających wielkość pamięci operacyjnej komputera. Było to możliwe dzięki skomplikowanemu systemowi obsługi segmentowanej pamięci wirtualnej.
Warto także wspomnieć o wymaganiach systemowych, które w dzisiejszych czasach mogą troche zszokować.

Minimalne Zalecane
system MS-DOS 2.0 system MS-DOS 3.1
dwanapędy dyskietek DS lub dysk twardy Dwa napędy dyskietek DS i dysk twardy ok. 5 MB
256 kB RAM 512 kB RAM (640 kB RAM dla wersji 2.x)


Windows/286, Windows/386

Nastęnymi systemami z warsztatu MS były Windows/286 z obsługą pamięci HMA oraz o wiele bardziej zaawansowanego Windows/386, który charakteryzował się między innymi odzieleniem jądra systemu od warstwy użytkownika,emulacją pamięci EMS. Obydwie wersje windowsa miały niestety problem z współpracą z DOS'owym menadżerem pamięci.


Windows 3.x

Problem został dopiero rozwiązany 22 maja 1990, gdy miała miejsce premiera systemu Windows 3.0. Warto wspomnieć, że jest to ostatnia wersja systemu zgodna wstecz z oprogramowaniem ze starszych wesji systemów.
18 marca 1992 premiera Windows 3.1 (nazwa kodowa Janus) wzbogaconego o podstawową obsługę multimediów oraz standard czcionek TrueType. Był to pierwszy system Microsoft dostępny w języku polskim.
8 listopad 1993 premiera Windows 3.11. Ta wersja systemu nie wprowadzała żadnych nowości. Poprawiała jedynie błedy występujące w wersji 3.1
Zarówno wersja 3.1 jak i 3.11 nie posiadały własnej obługi sieci. Obługa sieci opierała się na zewnętrznym oprogramowaniu Winsock. Dopiero jakiś czas po premierze Microsoft udostępniał rozszerzenie dla swoich produktów o nazwie Windows for Workgroups, które zapewniało obsługę sieci poprzez protokoły SMB i NetBIOS.

Wymagania dla systemu Windows 3.11

Minimalne Zalecane
Procesor Intel 80286DX 16 Mhz Procesor Intel 80386DX 16 MHz
2 MB pamięci RAM (4 MB przy OSR2 i późniejsze) 4 MB pamięci RAM (8 MB przy OSR2 i późniejsze)
7-12 MB wolnego miejsca na dysku 7-12 MB wolnego miejsca na dysku
VGA (640x480), 16 kolorów SVGA (800x600), 256 kolorów
Stacja dyskietek 3½" o wysokiej gęstości Stacja dyskietek i napęd CD-ROM