Windows - niechciane powiadomieniaNie wiem jak innych, ale mnie osobiście bardzo denerwuje agresywna polityka firmy Microsoft dotycząca wciskania nam coraz to nowszych wersji swoich produktów. W praktyce dana firma wydaje co roku, maksymalnie co dwa lata nową wersję systemu, aplikacji, czy jakiegoś innego produktu. My chcąc bądź nie chcąc, prędzej czy później musimy się ugiąć pod naciskiem giganta z Redmond. Powody są różne. Najprostrzym przykładem może być wygasające wsparcie dla danego produktu.


Promocja
na Windows 10

Ostatnimi czasy rzucającym się w oczy przykładem promocji jest system Windows 10. Nieustannie pojawiające się powiadomienia i nacisk by pobrać najnowsze dziecko Microsoftu, których nie można w sposób jawny wyłaczyć. Nie dość, że irytuje to dodatkowo pochłania zasoby sprzętowe naszej stacji roboczej. Nie mam tu na myśli samej pamięci operacyjnej. W wielu przypadkach (bez naszej wiedzy) mamy także pochłoniętą pamięć dyskową, gdyż system Windows 10 już jest pobrany na nasze dyski twarde. Siedzi na nich w ukryciu czekając na aktywacje. Ktoś mógłby rzec - skoro dają za darmo to czemu nie skorzystać. Warto jednaj zadać sobie kilka kolejnych pytań. Czy powrót na windows 7 lub 8.1 będzie możliwy bez utraty danych? Czy po jakimś czasie nie dostaniemy informacji o tym, że wersja "demo" naszego pachnącego nowością systemu przestała być darmowa? Czy osoby mające pirackie wersje systemów mogą wykonać darmowy update? Windows 10 to jedna wielka maszynka do inwigilacji (takie mam osobiste zdanie na ten temat). Aktualizacje i poprawki do windows 10 w wesji podstawowej systemu są wgrywane automatycznie, czy nam się to podoba czy nie. Kto wie jakie ukryte niespodzianki do monitorowanaia naszej aktywności przez MS dostaniemy wraz z systemem. Jest jeszcze jedno pytanie. Czy jak nadejdzie pora reinstalacji systemu, a każdy wie, że jest to nieodzowna i nieunikniona praktyka posiadaczy "okienek" to będziemy mogli zainstalować ponownie za darmo "10-tkę". Po głebszym zastanowieniu mnie nachodzi tylko jedno pytanie - jak wyłaczyć powiadomienia, gdzie jest ukryty system i jak się go pozbyć? Powiadomienia to tak naprawdę aktualizacje systemu windows. Zostały zainstalowane i posiadały zawartość, o której nie wiedzieliśmy. Musimy je zlokalizować i usunąć.


Spis problematycznych aktualizacji

Nr aktualizacji Opis
KB 3035583 powiadomienia o dostępnośœci systemu Windows 10
KB 2952664 ułatwia zainstalowanie systemu Windows 10
KB 2976978 ułatwia aktualizację Windows 8 do Windows 10
KB 3021917 ułatwia aktualizację Windows 7 do Windows 10
KB 3044374 przygotowuje Windows 8.1 do aktualizacji
KB 2990214 przygotowuje Windows 7 do aktualizacji

Zlokalizowanie i odinstalowanie aktualizacji

Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać to ustalenie jakie aktualizacje mamy zainstalowane. Można to zrobić ręcznie. Należy wówczas:
- wejść w Start -> Panel Sterowania -> Programy -> Programy i funkcje
(Control Panel -> Programs -> Programs and Features)
- wybrać opcje Wyświetl zainstalowane aktualizacje (View installed updates)
zlokalizowaną po lewej stronie okienka
- wyszukać ręcznie dane numeru aktualizacji. - kliknąć odinstaluj (Uninstall)


W programy i funkcje można także wejść poprzez Start -> uruchom (Run) -> appwiz.cpl
Ja preferuję jeszcze prostszy sposób na pozbycie się niechcianych aktualizacji. Poprzez powershell'a. Klikamy Start -> Uruchom -> Powershell
(z pojawionych opcji wyboru wybieramy Windows PowerShell)


Pojawi nam się okienko:


W okienku powershell'a wstukujemy polecenie:
Get-HotFix -id KB3035583, KB2952664,KB2976978,KB3021917,KB3044374,KB3990214
Jeżeli w okienku pojawi nam się groźnie wyglądający czerwony napis to jest pełen sukces, bo to oznacza, że nie mamy na swoim komputerze juz aktualizacji. Tego typu okienko powinno się pojawić po odinstalowaniu paczek. W innym przypadku polecenie zwróci nam listę paczek, które są zainstalowane w naszym systemie.


Gdy mamy listę paczek przechodzimy do ich odinstalowania. Niestaty jako, że windowsowy instalator może mieć uruchomioną tylko jedną instancję to puszczenie tego w pętli odpada. Musimy uruchomić oddinstalowywanie dla każdej paczki pokolei. Robimy to poleceniem:
wusa /uninstall /kb:nr_paczki
Wygląda to mniej więcej tak:


Pozostało nam już tylko odznaczyć aktualizacje w windows update jako takie, które mają nam się już więcej nie pojawiać i nie instalować w systemie.
Start -> Uruchom -> wuapp.exe
Zerkamy na proponowane przez system aktualizacje. Powinny tam się znajdować także te, które odinstalowaliśmy. Klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję ukryj aktualizację


Mam nadzieję, że artykuł ten pomoże nie jednej osobie z pozbyciem się natarczywych powiadomień :)