AdwareW dzisiejszym artykule chciałbym Wam przybliżyć temat oprogramowania adware.

Co to takiego?

Oprogramowanie typu adware jest to oprogramowanie prezentujące nam reklamy. Najczęściej są to banery graficzne, które po kliknięciu w nie przekierowują nas na inne strony internetowe. Mamy styczność z takim oprogramowaniem praktycznie na codzień przeglądając internety. Warto jednak to rozróżnić reklamy na stronach internetowych osadzone celowo przez autora, a takie które pojawiają się i nie mają nic wspólnego z przeglądaną stroną internetową. Źródłem takiego oprogramowania najczęściej jest nasz komputer, a nie serwer hostujący strony internetowe. Takie oprogramowanie ma już często więcej wpólnego z wirusami niż z zwykłym oprogramowaniem, gdyż zainstalowane zostało na naszej stacji roboczej bez naszej wiedzy, a dodatkowo ma często wbudowane funkcje szpiegujące, potrafi przejmować kontrolę nad naszą przeglądarką internetową, powoduje niechciane aktywności jak reklamy pop-up, spowalnia system i ogółem potrafi uprzykszyć życie, choć szkody nie wyrządza.


Jak się pozbyć oprogramowania adware

Tutaj temat jest troche bardziej skomplikowany niż się to wydaje. Programy Adware zazwyczaj nie posiadają opcji dezinstalacji. Najlepiej jest nie mieć adware na komputerze, ale by tak było musimy uważać na to co klikamy w internetach, co ściągamy na dysk i fajnie by było posiadać aktualnego antywirusa w systemie. Na szczęscie z pomocą przychodzą nam narzędzia (także darmowe), które potrafią zlokalizować adware na naszym komputerze, a przynajmniej większość takiego niechcianego oprogramowania. Do najpopularniejszych darmowych narzędzi usuwających adware z naszego komputera należą "Adware Removal Tool" oraz "Adwcleaner". Ja przedstawię Wam poniżej ten drugi, gdyż w moim odczuciu jest lekki, prosty w użyciu i jest w wersji portable, co oznacza, że nie musimy go instalować.


AdwCleaner

Oprogramowanie tak jak wcześniej wspomniałem, jest darmowe, nie trzeba go instalować i potrafi usunąć niechciane oprogramowanie (nie tylko adware) z naszego komputera. Producent opiera swoje zarobki w tym przypadku na darowiznach. Oprogramowanie możemy pobrać m. in. z polskiej strony:
https://adwcleaner.pl/adwcleaner/pobierz-program/.
lub ze strony producenta:
https://toolslib.net/downloads/viewdownload/1-adwcleaner/
W oby przypadkach mamy gwarancje, że program będzie pobrany bezpośrednio, bez jakichkolwiek asystentów pobierania lub dodatków, przez które adware często jest instalowany za naszymi plecami. Na stronie z oprogramowaniem możemy wyczytać, że adwcleaner pomoże nam usunąć m. in. takie rzeczy jak: Delta Search, qvo6, Babylon, SweetIM, Complitly, Generic.Crossrider, Generic.Multiplug, Generic.Tuto4PC, , Onewebsearch, Conduit Search, CoolWebSearch, Search-daily.com, MyStart.Incredibar Search, Ask Toolbar, MIXI.DJ, Snap.do,Generic.Skintrim, Generic.AdPeak, Generic.Illyx, Generic.Sambreel, Generic.DownloadProtect, DefaultScope, SweetIM Toolbar, PUP.LPI, Hijacker.
Po pobraniu adwcleaner'a wystarczy go uruchomić. Wyświetli się okno z treścią licencji po akceptacji której pokaże nam się takie okno:


Następnie wystarczy kliknąć "Scan" i po zakończeniu skanowania przejść przez zakładki i zaznaczyć to co wyda nam się niechciane na naszym komputerze. AdwCleaner poinformuje nas następnie o konieczności restartu. Po uruchomieniu komputera będziemy mieli dodatkowo wgląd w log z operacji wykonanych na naszym komputerze.
Wydaje mi się, że warto chociażby z czystej ciekawości sprawdzić, czy na naszych komputerach nie ma czegoś o czym byśmy nie wiedzieli.