Microsoft SQL Server - wprowadzenie



Pojęcia bazy danych i SQL za pewne nie są wam obce. W dniu dzisiejszym popłyniemy na trochę głębszą wodę i zajmiemy się produktem Microsoft'u, a dokładniej rzecz ujmując systemem zarządzania bazą danych Microsoft SQL Server. W moim odczuciu to "dziecko" Microsof'u jest już na tyle dojrzałym produktem by móc z nim zrobić to co się robi ze starszymi, dłużej istniejącymi na rynku produktami (konkurencją). Za nim jednak przejdziemy do co ciekawszych aspektów administracji warto zrobić lekkie wprowadzenie. Administracje zostawimy na przyszłe artykuły.
MS SQL jest typową platformą typu klient-serwer. Jako język zapytań jest używany Transact-SQL, który reprezentuje rozwinięcie standardu ANSI/ISO. SQL Server tak naprawdę nie jest samodzielnym produktem. Jest to zbiór komponentów, z których każdy pełni odpowiednią rolę. Co do użytkowania, to można zainstalować więcej niż jedną kopię SQL Server na danej stacji roboczej. Każdą z tych kopii nazywamy wtedy instancją. Instancje można konfigurować i zarządzać nimi niezależnie od siebie.


Komponenty

Jak wcześniej wspomniałem, Microsoft SQL Server nie jest pojedyńczym produktem. Ma to swoje plusy i minusy ale nie o nich będę się tutaj rozpisywał. Poniżej zamieszczam listę komponentów wchodzących w skład tego produktu.

Komponent Opis
Database Engine Silnik bazy danych. Zapewnia relacyjność oraz przetwarzanie transakcyjne (OLTP). Od wersji 2014 mamy także zaimplementowaną optymalizację wykorzystania pamięci pod kątem wydajności przetwarzania dużej ilości małych transakcji.
Analysis Services SSAS - usługa typu OLAP, czyli narzędzie wykorzystywane do analizy i raportowania. Wykorzystywane w rozwiązaniach BI.
Integration Services SSIS - usługa typu ETL, czyli narzędzie wspomagające proces pozyskiwania, transformacji i ładowania danych.
Reporting Services SSRS - oparta na web serwisach usługa do raportowania. Może być zainstalowana natywnie oraz zintegowana z Microsoft SharePoint Server.
Master Data Services MDS - zapewnia narzędzia do zarządzania danymi.
Data Quality Services DQS - narzędzie odpowiedzialne za porządek w bazie.
StreamInsight Platforma do budowania aplikacji przeznaczonych do przetwarzania złożonych danych w czasie rzeczywistym.
Full-Text Search Wyszukiwarka do danych tekstowych.
Replication Komponent daje możliwość replikacji danych.
PowerPivot for SharePoint Server Specjalna implementacja SSAS do instalacji w SharePoint Server. Dostępny także natywnie w Excel'u.
Power View for SharePoint Server SSRS dla SharePoint'a, także dostępny natywnie w excelu.


Wersje i edycje

Microsoft SQL Server został wydany w kilku wersjach, w zależności od roku wydania. Te z kolei dzielą się na poszczególne edycje w zależności od potrzeb klientów i zasobności ich portfela. Pierwsza wersja powstała w 1989 roku i przez te wszystkie lata dojrzewała i dojrzewała. Poniżej wykaz wersji:

Wersja Data wydania
1.0 1989
1.1 1991
4.2 1992
4.21 1994
6.0 1995
6.5 1996
7.0 1998
2000 2000
2005 2005
2008 2008
2008 R2 2010
2012 2012
2014 2014

Jeżeli natomiast chodzi o dostępne edycje to mamy następujący podział:
- Parallel Data Warehouse
- Enterprise
- Business Intelligence
- Standard
- Express
- Compact
- Developer
- Web
- Microsoft Azure SQL Database


Dodatkowe narzędzia

Chciałbym także wspomnieć o pewnych narzędziach z którymi na pewno będziemy mieli często do czynienia. Są to:

Nazwa Opis
SQL Server Management Studio (SSMS) Główny interfejs do zarządzania bazą danych. Z jego poziomu można zrobić większość rzeczy na bazie danych.
SQL Server Configuration Manager (SSCM) Narzędzie przeznaczone do konfiguracji serwisów, sieci i aliasów.
SQL Profiler Bardzo potężne i przydatne narzędzie to analizowania aktywności na bazie danych. Z jego pomoca możemy obserwować jak baza zachowa się w róznych przypadkach użycia, badać problemy i optymalizować konfiguracje. Wg Microsoftu narzędzie przestarzałe i do wycofania. Na szczęście jeszcze dostępne i w użyciu.
SQL Server Database Engine Tuning Advisor (DTA) Narzędzie przeznaczone do optymalizacji indeksów i innych elementów struktury bazy danych.
SQL Server Import and Export Graficzny interfejs do importu i eksportu danych.
SQLCMD To co lubimy najbardziej, czyli wiersz poleceń.
BCP Konsolowe narzędzie do kopiowania (import, eksport) danych za pomoca bulk'a.