Terminal w linux'ie jest potężnym narzędziem. Choć niepozorny i strasznie wyglądający, daje ogromne możliwości obsługi systemu pod każdym kątem. Poniżej przybliżę Wam troszeczke obsługę procesów. Z doświadczenia wiem, że mimo prostej tematyki, obsługa procesów i uruchamianie ich w tle nie jednemu sprawiła nieco problemów. Zaczniemy od prostych mechanizmów, a skończymy na nieco bardziej skomplikowanych. Zapraszam do lektury :)
& czyli narzędzie do uruchomienia procesu w tle
Znak & dodany na końcu polecenia powoduje uruchomienie procesu w tle. Jest to bardzo przydatna funkcja chociażby ze względu na to, że każdy program, którego wykonanie zajmuję zauważalną chwilę blokuje nam dostęp do terminala. Dodanie & na końcu komendy daje nam możliwość kontunuowania pracy. W poniższym przykładzie użyję polecenia sleep. Polecenie to powoduje uśpienie / przerwę na zadany czas. W naszym przypadku będzie to 15 sekund. Komenda wykonana bez uruchamiania w tle zabierze nam dostęp do terminala na 15 sekund. Gdy uruchomimy polecenie w tle to będziemy mogli dalej pracować w terminalu.
sleep 15 & [1] 31592
Na ekran dostaliśmy informację zwrotną. [1] - informacja o numerze zadania wykonywanego w tle w danej chwili. Numery są nadawane kolejno począwszy od numeru 1. 31592 - jest to w naszym przypadku PID procesu.
sleep 20 & [2] 1061 [1] Done sleep 15
W kolejnym przykładzie możemy zaobserwować, że kolejny proces uruchomiony przez nas dostał już numerek 2, a system poinformował nas o zakończeniu sie procesu z numerem 1.