Ubuntu - wprowadzenieczłowieczeństwo dla wszystkich

Tak w skrócie można przetłumaczyć nazwę systemu operacyjnego stworzonego przez firmę Canonical Ltd. System został opracowany na podstawie innego linuxa o nazwie Debian, jest ciągle rozwijany i jest systemem całkowicie darmowym. Twórcy wychodza z założenia, że system był, jest i będzie zawsze darmowy.
Ubuntu co pół roku wydawane jest w nowej wersji. Numer wersji wskazuje na rok i na miesiąc wydania. Nazwy wersji składaja się dwóch słow zaczynających się tą samą literą. Od czasu do czasu mamy także możliwość skorzystania z wersji LTS (Long Term Support), jest to wersji Ubuntu o przedłurzonym wsparciu technicznym. W przypadku wersji Desktop są to 3 lata, a w przypadku wersji Serwer 5 lat wsparcia. Na polski rynek przewidziane są także gotowe kompilacje tworzone przez polską społeczność zwane remiksami.


Jak można zdobyć Ubuntu?

Ubuntu można ściągnąć z www.ubuntu.com/download, można także przegrać od kogoś innego. Nie ma tutaj ograniczeń w kopiowaniu systemu.


Pomoc techniczna

Dla chętnych dostępny jest odpłatny pakiet pomocy technicznej w firmie Canonical: www.ubuntulinux.org/support/
Oczywiście można także korzystać z bezpłatnej pomocy społeczności Ubuntu.
Oficjalne forum dyskusyjne: www.ubuntuforums.org
Polskie forum: http://ubuntu.pl/forum/
Wszystkie pytania i problemy zgłaszane na forach są rozwiązywane w miarę szybko i skutecznie. Można także zajrzeć do nieoficjalnego przewodnika po Ubuntu: http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_Trusty